Santon 90FS

Kolumny podłogowe konstrukcja bas-reflex z tyłu.
Parametry:

  • moc sinusoidalna 100 W
  • moc muzyczna 180 W
  • efektywność 90 db
  • pasmo przenoszenia 32 – 20000 Hz
  • Impedancja 8 ohm
  • waga szt. 27 kg
  • koszt pary 2892 zł

 

Santon 90FS

Wrażenia odsłuchowe:
Szukałem kolumn do zestawu, który powoli zacząłem kompletować. Na początku miał być kolumny fabryczne, ale po przejrzeniu wielu stron internetowych, stwierdziłem, że to nie jest to. W ten sposób trafiłem na stronę Macieja. Tydzień czasu studiowania opisów, tego co Maciek do tej pory wykonał. Pierwszy kontakt i dwa tygodnie rozmów. W końcu decyzja zapadła: rozwinięcie Santon 90F, czyli Santon 90FS dwu i półdrożne podłogówki z Vifą, Aurum Cantusem i Usherem jako subem. Zacząłem powoli zbierać elementy. Paczki wykonałem ze sklejki olchowej, solidnie sklejone i dodatkowo skręcone wkrętami, wytłumione wełną owczą i gąbką. W zwrotnicach cewki taśmowe, okablowanie z bardzo dobrej miedzi. W sumie dwa miesiące pracy. W końcu nadeszła ta chwila. Pierwsze podłączenie pod wzmak Sony. No i szczęka opadła, że to wszystko działa. Nadmienię tylko, że nie jestem ani elektronikiem, ani akustykiem. Po dwóch tygodniach słuchania następna decyzja, Sony idzie do ludzi, a jego miejsce zajmuje Yamaha. Sony miał męczące mnie soprany. Yamaha okazała się bardzo przyjemnie brzmiącym wzmakiem i jak na razie nie planuje jej wymieniać. Santony mają jeden minus: nie można się oderwać od słuchania muzyki, a jeśli chodzi o resztę to same plusy. Basy, średnica czy soprany nie są jakieś natarczywe, wszystko jest na swoim miejscu wszystko wtedy kiedy potrzeba. Stereo bardzo dobre, są szczegółowe, słychać każdy instrument, scena bardzo konkretna. Bas Millera coś pięknego. Trąbka Daviesa niesamowita. Gitara Al Di Meoli czy Knopflera, długo by opowiadać. A perkusja zawsze konkretna. Elektronika Vangelisa, Kitaro czy Odfielda, ciężko opisać słowami najlepiej posłuchać samemu. Mam znajomka, który zajmuje się miedzy innymi akustyką, wpadł do mnie z Hendrixem, Daviesem, Coltranem, McFerrinem. Po wysłuchaniu stwierdził krótko: "dają radę", co u niego jest najwyższą oceną. A potem spytał czy mam jeszcze projekt. Podsumowując: uważam, że warto było poświęcić czas na wykonanie Santonów, a jeśli chodzi o koszty były to moje najlepiej wydane pieniądze w ostatnim okresie czasu. Autor opisu Marek
Budowa:
Obudowa wykonana ze sklejki olcha grubości 1,9 cm. Skrzynia solidnie skręcona i sklejona. Wzmocnienia poprzeczne i miejscowe ścianek. Czołówka ma grubość 3,8 cm. Bardzo dobre wytłumienie wełną i gąbką. Wysoka efektywność. Zwrotnica 12/6/12 db/okt dla każdego pasma, złocone gniazda. Instalacja wewnątrz OFC. Konstrukcja b-reflex z dwoma otworami z tyłu.
Głośniki:
Wysokotonowe- VIFA PL27TG-35-06
Nisko-średniotonowe AurumCantus 180F1 8ohm
Bas (subwoofer) USHER 8133 8 ohm
Zwrotnica 12/6/12db/okt podział 190/2800Hz.

Wymiary wys/szer/głęb 960x210x360, moc sinusoidalna 100W, Impedancja 8 ohm, Pasmo przenoszenia 32-20000 hz, Efektywność 90 db. Waga 27 kg szt.

Konkluzja:
System idealny dla wymagających akustyków, warty wysiłku konstruktorskiego, idealny do nagłośnień pomieszczeń nawet 40m2. Wzmacniacz minimum 40 W dla 8ohm. Uniwersalizm oraz wspaniała przestrzeń do tego dołożyć trzeba porządną dynamikę basu.