VIA 80a exlusive

Konstrukcja bas-reflex.
Parametry:

  • moc sinusoidalna 70 W
  • moc muzyczna 120 W
  • efektywność 87 db
  • pasmo przenoszenia 42 – 20000 Hz
  • Impedancja 8 ohm
  • waga szt. 13 kg
  • koszt pary 690 z

 

VIA 80a exlusive

Wrażenia odsłuchowe:
Kolumny VIA80a ekslusive jest to kolejna ewolucja już sprawdzonego systemu VIA80. Małe niepokaźne skrzyneczki mają niesamowitą zaletę mianowicie czystość dźwięku i precyzję basową. Powaliła mnie na kolana średnica i soprany. Bas mnie nie zaskoczył ponieważ wiedziałem, że będzie obfity, dynamiczny i precyzyjny. Zaskoczenie jest tym większe że po raz pierwszy zastosowana w tym modelu została zwrotnica wykonana metodą na pająka jak pokazał to model VIA80a exlusive był to strzał w dziesiątkę. Kolumny przepięknie brzmią i zarazem czysto. Melodia dla uszu.

Budowa:
Skrzynia wykonana z płyty wiórowej laminowanej o grubości 1,8 cm, czołówkę tworzą dwie sklejone i skręcone części (grubość czołówki to 3,6cm). Wewnątrz wzmocnienia poprzeczne i miejscowe bezpośrednio przy głośniku basowym. Wewnątrz obudowy głośniczek nisko-średniotonowy TVM Acoustic ARN150/05-8 z membraną celulozową impregnowaną. Wysokie tony odtwarza sopran Tonsila z 25mm kopułką jedwabną. Wytłumienie cięta gąbka o grubości 2,5 cm. Bas reflex umieszczony z przodu. Zaciski złocone instalacja wykonana z przewodów OFC, zwrotnica 12 db/okt, komponenty zwrotnicy to cewki powietrzne oraz kondensatory renomowanej firmy SCR.

Wymiary wys/szer/głęb 51x19x32 moc sinusoidalna 70W, Impedancja 8 ohm, Pasmo przenoszenia 40-20000 hz, Efektywność 87 db. Waga 13 kg szt.

Konkluzja:
VIA 80a exlusive kolumny po prostu dla audiofila, laik nie doceni czystości dźwięku, który rozkłada każdy utwór na części pierwsze.
VIA 80a exlusive-wersja z 09.2012r

Recenzja VIA80a exclusive:
Witam bardzo serdecznie mam na imię Piotr. Chciałbym podzielić się pierwszymi wrażeniami z odsłuchu:
Zwykle przy odsłuchu konkretnych kolumn potrafiłem doradzić znajomym przy zakupie, który model wybrać ponieważ np. "te mają lepszy bas, czy sopran". W przypadku VIA 80 tego nie potrafię. Trafiają one w mój gust w każdym calu. Niewiarygodne wręcz parametry przy tak małych rozmiarach (idealnie pasują mi do salonu:-) Dźwięk przez nie generowany zdaje się wypełniać gęsto każdy cal pomieszczenia odsłuchowego. Z powodu niewiarygodnej wręcz przestrzeni dźwiękowej nie jest konieczne głośne słuchanie muzyki, co ma niebywałe zalety przy mieszkaniu w bloku. Nareszcie moi sąsiedzi nie muszą stukać w rury, aby doprowadzić mnie do porządku. Poprzednio miałem kolumny własnej konstrukcji oparte na głośnikach TESLA ARN 6684. Muszę przyznać, że bas generowany przez poprzednie głośniki robił na mnie nieco większe wrażenie, jednak konieczny był dużo wyższy poziom głośności oraz miały one zdecydowanie większą średnicę membrany. Jednak VIA 80 także potrafią zejść na tyle nisko, aby "pomasować żołądek":-) Gdybym miał jednym słowem określić brzmienie VIA 80 przychodzi mi do głowy jedno słowo: skalpel. To co te kolumny potrafiłą zrobić z dźwiękiem jest możliwe tylko dla zestawów z wyższej półki. Niesamowite bogactwo brzmienia powoduje, że chce się w nieskończoność słuchać ulubionych utwórów, za każdym razem słuchając innego instrumentu czy partii wokalnej. To jest właśnie potęga VIA 80 wyrywająca te kolumny z grona Hi-Fi, zbliżając je do grona Hi-End. Zastosowane zostały popularne, tanie głośniki – jednak bardzo przemyślana konstrukcja obudowy oraz zwrotnicy spowodowały, że kolumny te grają co najmniej trzykrotnie lepiej niż Media Markt'owe zestawy do 2000zł. Pamiętam jak kiedyś spacerując po warszawskim wolumenie pierwszy raz w życiu usłyszałem kolumny "tnące" utwory idealnie na poszczególne instrumenty, partie wokalne. Brzmiały przepięknie – sprzedawca nie potrafił określić ich producenta. Nigdy więcej nie słyszałem tak dobrych kolumn. Kosztowały one 4000zł. VIA 80 bardzo zbliżają się do tego ideału.

Nadmienię w tym miejscu, że budując kolumny VIA 80 w pewnym momencie zaczęły przerażać mnie koszty całego przedsięwzięcia. Postanowiłem zbudować je z jak najlepszych materiałów (oczywiście w stosunku cena-jakość). Nie chciałem jednak popadać w paranoję i płacić np. za kondensator, cewkę czy 1 metr kabla więcej niż za głośnik. W sumie kolumny kosztowały mnie około 700zł. Jednak po wstępnym odsłuchu stwierdzam, że są one warte każdej wydanej złotówki. Uzyskane przy budowie kolumn doświadczenie jest wręcz bezcenne. Specjalnie do tych kolumn zakupiłem amplituner Harman Kardon AVR 10 (250zł) oraz CD Harman Kardon HD 720 (99zł). Porównywanie mojego zestawu do zestawów Hi-Fi ( mini-wież) do 1100zł np. z Saturna czy Media Marktu raczej mija się z celem ponieważ te produkty dzieli przepaść jakościowa w stosunku do VIA 80.

Podsumowując, jestem bardzo zadowolony z tych kolumn. Kolumny zbudowałem z dość nietypowej płyty wiórowej 20mm. Płyty kompletowałem przez kilka tygodni z "altanek przyblokowych" do których wyrzuca się niepotrzebne meble:-) A więc w moim przypadku powiedzenie szafa grająca nabrało nieco innego znaczenia:-) Dosłownie kolumny wykonane są ze starych szaf. Doskonale zdaję sobie sprawę, że mogłem wykonać te kolumny lepiej, ładniej. Proszę jednak mieć na uwadze fakt, że wykonywałem je w mieszkaniu w bloku, bez warsztatu i specjalistycznych narzędzi. Złożenie całości zajęło mi około tygodnia. Głośniejsze prace jak cięcie, szlifowanie wykonywałem po pracy w godzinach 18:30 – 22:00, natomiast "cichsze" jak lutowanie, wytrawianie płytek, w nocy, czasami do 4:00.

Pokaz slajdów przedstawiających cały proces produkcji: VIA80a exclusive znajduje się na "youtube"

Pozdrawiam bardzo serdecznie. Piotr M.