Okablowanie

Przewody zasilające i sygnałowe.

Wiele można słów napisać w tej tematyce. Jednak by zoptymalizować swój system akustyczny wystarczy odpowiednio dobrać przewody, które odgrywają ważną rolę w prezentowaniu nam dźwięku. Nie jest to łatwe i wymaga jeżeli jest to możliwe wypróbowania. Wymiana wspomnianych przewodów wpływa na nasz system.

Zasilanie

Opis ten opieram o własne doświadczenia i muszę tu zaznaczyć że ten proces nie był łatwy i wymagał czasu. Na początek weźmy przewody zasilające. Nie zakładałem że przewód zasilający do wzmacniacza czy odtwarzacza CD będzie odgrywał tak istotną rolę. Dotychczas bagatelizowałem taki fakt do momentu jak niechcący kolega pożyczył mi takowy. Nie mogłem po prostu uwierzyć jakiej przemianie dźwiękowej poddany został system szok;)) Moje oczekiwania co do kolumn nagle się spełniły pojawił się porządek wieloplanowość oraz przestrzeń, nagle pojawiła się dynamika i bas ;).

Stało się tak ponieważ przewód a właściwie jego 1,5m odcinek wytłumił zakłócenia z sieci elektrycznej, które niestety wpływają bezpośrednio na wzmacniany dźwięk. W czasach gdzie mamy do czynienia z urządzeniami, które swą czułością reagują na działanie zakłóceń sieciowych. Tak w skrócie przewody zasilające mają za zadanie przefiltrować nam napięcie dochodzące do wzmacniacza czy CD by ten mógł bez przeszkody wzmacniać  dźwięk.

Mamy jeszcze inną kwestię na rynku są różne przewody zasilające i różnie też działające. Jednym słowem z różną skutecznością filtrują nam to napięcie. Inną kwestią już jest to że niektóre by działać sprawnie wymagają oprócz przewodu neutralnego również uziemiający (chodzi o gniazdka z bolcem). Podłączając taki przewód upewnijmy się czy instalacja rzeczywiście ma poprawnie wykonane uziemienie).

 

Przewody sygnałowe RCA (interkonekty).

Tematów o takich przewodach jest cała masa i do tego jeszcze więcej forów opisujących plusy i minusy przewodów. Jest też dużo większy wybór w takim zakresie. Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się tą tematyką. Czasopisma organizują testy porównawcze rozpisują się recenzjami.

 

Dobór tych przewodów do naszego systemu to często wyczucie i odpowiednie dobranie charakterystyki brzmienia przewodu do posiadanego zestawu wzmacniacza i odtwarzacza. Odradzam branie pod uwagę jakości kolumn głośnikowych gdyż te możemy podrasować kablami głośnikowymi;) Przy wyborze takich przewodów trzeba zwracać uwagę na ich budowę oraz zakończenia końcówkami, chodzi tu głwnie o jakość łączenia styku interkonektu do czincza wzmacniacza czy odtwarzacza. Pamiętać należy o tym że sygnał biegnie w sposób naskórkowy w żyle przewodu także interkonekt powinien łączyć się z urządzeniem solidnie.

Osobiście jestem zwolennikiem jak najczystszego brzmienia zdecydowałem się na Profigolda Oxypure, interkonekt dobrze współpracuje z wieloma urządzeniami Hi-Fi ;) cena jego choć spora to warto było wydać taką kwotę ku zadowoleniu akustycznemu. W przyszłości plany są takie by poszukiwać kolejnego godnego następcy wyżej wymienionego okablowania. Pamiętać należy o tym że nasz słuch i nasze oczekiwania co do sprzętu rosną i nie dajmy się zwariować patrząc tylko przez pryzmat wysokości ceny za dany element.

 Składać należy system (wzmacniacz, odtwarzacz, kolumny i okablowanie) pod osobiste preferencje brzmieniowe dlatego dobieranie okablowania to proces zmieniający się i dynamiczny. Fakt że wymiana okablowania w zasilaniu czy sygnale naszego systemu wniesie zmiany brzmienia jest oczywisty.

Maciej P.