VIA 80 exlusive

Konstrukcja bas-reflex z tyłu.
Parametry:

  • moc sinusoidalna 70 W
  • moc muzyczna 120 W
  • efektywność 87 db
  • pasmo przenoszenia 42 – 20000 Hz
  • Impedancja 8 ohm
  • waga szt. 11 kg
  • koszt pary 560 zl

 

VIA 80 exlusive

Wrażenia odsłuchowe:
Barwa pasma basowego jest miło i zaskakująco przyjemna w odbiorze. Wygląd zewnętrzny VIA 80 exlusive jest zbliżony do jego poprzednika, natomiast dźwięk już nieco innej klasy;) Bas schodzi nisko, lecz jest już zdecydowanie bardziej precyzyjny od wersji pierwotnej. Położony został większy nacisk na wytłumienie samej obudowy, oraz na jeszcze większe niwelowanie fal stojących. Zmiany w elektronice sprawiły iż średniotonowe pasmo jest czystsze, sopranik klarowniej cyka mimo takiego samego modelu jak w wersji VIA 80 mahoń. Podczas testów w systemie kina domowego przedstawiały dobrze słyszalne uderzenia i wybuchy kina domowego w systemie Dolby Digital 6.1. Testy odbywały się na stantach o wysokości 75cm w pomieszczeniach o powierzchni 16 i 25m2. Dźwięk jaki jest prezentowany przez ten model na pewno zaskoczy i oczaruje nie jednego fana muzyki. Kolumny nie są kierowane do osób z chęcią posiadania małych dyskotekowych kolumn, ponieważ ten model na pewno takich wrażeń nie da. VIA 80 exlusive jest systemem typowo audiofilskim z możliwościami do każdego nurtu muzycznego- gorąco polecam.

Budowa:
Skrzynia wykonana z płyty wiórowej laminowanej o grubości 1,8 cm, czołówkę tworzą dwie sklejone i skręcone części (grubość czołówki to 3,6cm). Wewnątrz wzmocnienia poprzeczne i miejscowe bezpośrednio przy głośniku basowym. Wewnątrz obudowy głośniczek nisko-średniotonowy TVM Acoustic ARN150/05-8 z membraną celulozową impregnowaną. Wysokie tony odtwarza sopran Tonsila z 25mm kopułką jedwabną. Wytłumienie cięta gąbka o grubości 2,5 cm. Bas reflex umieszczony z tyłu u góry. Zaciski złocone instalacja wykonana z przewodów OFC, zwrotnica 12 db/okt. Kolumny malowane na czarno (mat), czołówka czarny błysk. Różnią się zdecydowanie rozwiązaniem wewnątrz konstrukcyjnie. Umiejscowione przegrody pozwalają na jeszcze bardziej precyzyjne odczuwanie barwy basu. Konstrukcja zachowała swoją gigantyczną barwę akustyczną w odtwarzaniu basu i zyskała jeszcze większą przestrzenność.

Wymiary wys/szer/głęb 36x19x36,8, moc sinusoidalna 70W, Impedancja 8 ohm, Pasmo przenoszenia 42-20000 hz, Efektywność 87 db. Waga 11 kg szt.

Konkluzja:
VIA 80 exlusive model z ogromnym potencjałem akustycznym. Kolejny plus to niewielki nakład finansowy. Z takimi kolumnami czas płynie szybko, a dźwięk jaki usłyszymy zapadnie na długo w waszej pamięci. Nie jest to jeszcze HI-END, ale z pewnością ten model przybliży tą odległość dla wielu słuchaczy dobrego dźwięku.