Grudzień 1996 – historyczne zdjęcie pierwszego systemu kolumn głośnikowych Tom 120

Na początek pozwolę sobie przedstawić już historyczne zdjęcie pierwszego systemu kolumn głośnikowych Tom 120 zaprojektowanego i wykonanego w grudniu 1996 roku . Kolumny wykonane w 100% ręcznie, czołówki z litego drzewa liściastego i od środka wzmacniane poprzeczkami. Wewnątrz obudowy dodatkowe wzmocnienie wiążące dwie boczne ścianki . Czyli solidnie skręcone i wzmocnione skrzynie i do tego dość dużo ważące.

Było to duże wyzwanie dla początkującego młodego człowieka, tym bardziej że w grę wchodziły konkretne jak na tamte czasy kwoty pieniężne. Wyliczałem żmudnie ale pieczołowicie, potem wiele prób odsłuchowych, aż został osiągnięty konkretny punkt akustyczny. Odpowiednia długość otworu basreflexu pozwoliła na zachowanie miękkiego brzmienia basu oraz zachowania dobrej pracy samego głośnika basowego (średnica 25cm) – efekt piorunujący.

Byłem kolumnami zaszokowany. Wyglądały bardzo oryginalnie, elegancko i do tego miały czystą i klarowną barwę dźwięku z głębokim grzmiącym basem. Szkoda, że zdjęcie nie przedstawia prawdziwego wizualnego efektu to co widzicie jest podbarwione lampą błyskową w normalnym świetle mają ciemny mahoniowy kolor.